Commercial Vehicles Sales Advisor

Thessaloniki, Nomos Thessalonikis, Greece | Sales

O Όμιλος Επιχειρήσεων Σαρακάκη με 101 χρόνια ηγετικής παρουσίας στο χώρο της αυτοκίνησης επεκτείνει τις δραστηριότητες του. Αναζητώντας ένθερμους υποψήφιους, με ζήλο και διάθεση για εξέλιξη, επιθυμεί να προσλάβει για τα  γραφεία στη Θεσσαλονίκη:

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Προετοιμασία, διαπραγμάτευση και παρουσίαση στις λεπτομέρειες του τεχνικού χαρτοφυλακίου των προϊόντων και τις οικονομικές προσφορές.
  • Απαντήσεις σε γενικές και λεπτομερείς ερωτήσεις σχετικά με επαγγελματικά οχήματα και τις οικονομικές προσφορές.
  • Καθοδήγηση πελατών, ώστε να εξοικειωθούν με τα φορτηγά/μηχανήματα που τους ενδιαφέρουν, παρουσιάζοντας και εξηγώντας τεχνικές λεπτομέρειες και συγκεκριμένες νομικές ή οικονομικές απαιτήσεις.
  • Επικοινωνία με τους πελάτες στην οργάνωση και την επεξεργασία επιλογών χρηματοδότησης και αγοράς βάσει της ατομικής τους κατάστασης.
  • Διατήρηση υφιστάμενων πελατών και διεύρυνση πελατολογίου βάσει των αναγκών τους.
  • Συντήρηση και βελτίωση της πελατειακής βάσης της εταιρείας.
  • Παρουσίαση, προώθηση και πώληση προϊόντων/υπηρεσιών χρησιμοποιώντας σταθερά επιχειρήματα σε υπάρχοντες και δυνητικούς πελάτες.

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ/ΤΕΙ/ΙΕΚ Μηχανολόγου Μηχανικού.
  • 0-2 χρόνια εργασιακή εμπειρία σε σχετική θέση πωλήσεων.
  • Προσανατολισμένη στην εξυπηρέτηση του πελάτη προσωπικότητα.
  • Διαθεσιμότητα για συχνά ταξίδια.
  • Εξαιρετική γνώση  MS Office και ιδιαίτερα του Excel.
  • Άριστη γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας, τόσο προφορικά όσο και γραπτά.
  • Δίπλωμα οδήγησης για επαγγελματικά οχήματα (C/D/E) θα εκτιμηθεί επιπλέον.
  • Κατοχή βασικών γνώσεων, που αφορούν σύγχρονες τεχνολογίες λειτουργίας μηχανημάτων η οχημάτων.
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις (αφορά τους άνδρες υποψηφίους).

Δεξιότητες:

  • Εμπειρία στη Διαχείριση Παραπόνων και Εξυπηρέτησης Πελατών
  • Δυναμική προσωπικότητα, άριστες οργανωτικές και επικοινωνιακές ικανότητες
  • Έμφαση στη λεπτομέρεια και την αποτελεσματική διαχείριση πολλαπλών καθηκόντων.
  • Ανάληψη πρωτοβουλιών που θα συμβάλουν στην θετική έκβαση του αποτελέσματος.
  • Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και έμφαση στο αποτέλεσμα.

O Όμιλος προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών (Μισθός, Bonus βασισμένο στην απόδοση και μη χρηματικά οφέλη).
  • Ασφάλεια ζωής και υγείας.
  • Δυνατότητες εκπαίδευσης, εξέλιξης καριέρας και ανάπτυξης.
  • Σύγχρονο, ανθρωποκεντρικό και φιλικό περιβάλλον εργασίας.

Για όλες τις αιτήσεις θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.